• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/SakaryaSolVermi/

Kaliteli Gübre Üretimi

KALİTELİ GÜBRE ÜRETİMİ

      

      Kırmızı Kaliforniya Solucanları organik maddelerle beslenirler ve bu maddeler solucanların sindirim sisteminden geçerken çok sayıda etken maddeyle birleşerek bitkiler için mineral maddece zengin, zehirli madde içermeyen bir hale gelir.

      Kaliteli solucan gübresi elde etmek için solucanlar optimum koşullarda yaşatılmalı ve kaliteli kompost (mama) ile beslenmelidir. Bu sebeple ilk olarak ortam kontrolünün sağlanabileceği kapalı alanlar gereklidir. Kapalı alanlarda beton zemin üzerine serilerek veya kapalı kasalarda vermikompost üretimi yapılmalıdır. Ticari üretimde mümkünse kompost yapımında seperatör gübresi kullanılmalı, eğer mümkün değilse taze sığır dışkısı toprak ile hiç temas etmeden belli alanlarda toplanarak 4 günde bir karıştırılarak ortalama 40 gün fermente edilmelidir. Kısacası, üretilen solucan gübresi çiftçiye ekonomik açıdan bir değer katmalıdır.

       Kaliteli solucan gübresi tarım ürünlerinde ayrım göz etmeksizin %30-%70 verim artışı sağlaması sebebiyle popülerdir. Hiçbir çiftçi kendisine böylesine büyük bir avantaj sağlayan gübreyi geri çevirmez.
Tarımdan Haber
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 14° 8°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.28855.3097
Euro5.98446.0084
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret9279