• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/SakaryaSolVermi/

Kırmızı Kaliforniya Solucanları

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI

Gübre üretiminde kullanılan solucanlar içinde Kırmızı Kaliforniya Solucanları, yapıları itibariyle diğer solucanlara göre çok daha hızlı besin tüketen, hareketli ve daha hızlı üreme ve nüfus artışı gösterme özelliklerine sahiptirler. Aynı zamanda farklı çevre ve iklim koşullarına diğer solucanlara göre daha kolay adapte olmaktadırlar. Kırmızı Kaliforniya solucanları epijeik (yüzeyde yaşayan) solucan gurubundandır.

Tüm organik besin türlerini tüketebilir ve yedikleri besinin %60’ını kaliteli organik solucan gübresi olarak bize sunarlar. Üç dört ay içinde kendi sayılarını ikiye katlama özelliğine sahiptirler.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları yılın her döneminde ürerler. Üreme hızına etki eden en büyük faktörler sıcaklık, nem ve pH’tır. Bu faktörler aynı zamanda üretilen gübrenin kalitesine de etki etmektedir.  Kırmızı Kaliforniya solucanları 0 - 35 °C ısı aralığında yaşarlar ancak yüksek popülasyon artışı ve kaliteli gübre üretimi için ortam sıcaklığı 15 – 25 ⁰C, nem miktarı %70 – 90 ve PH değeri ise 5 – 9 arasında olmalıdır. Tüm koşulların ideal olduğu ortamda yaşam süreleri 4,5-5 yıldır.

Bir Kırmızı Kaliforniya solucanı çiftleşmeden 48 saat sonra kokon bırakmaya başlar. Ortalama her solucan haftada 3 kokon üretir. Her kokon içinde 3-15 arası yumurta bulunur. Yumurtaların kuluçka süresi 18-26 gündür. Yumurtalardan çıkan yavruların % 72 – 82’si yaşar (sayı olarak ortalama 3 tür). Genç solucanlar kokondan çıktıktan sonra 21-30 günde çiftleşme yeteneğine sahip olur.   

   

                                                      

                                         


                  Kırmızı Kaliforniya Solucanları                                                                     Kokonlar

Tarımdan Haber
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 14° 8°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.28855.3097
Euro5.98446.0084
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret9279