• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/SakaryaSolVermi/

Solucan Gübresi Nedir

 SOLUCAN GÜBRESİ (VERMİCOMPOST) NEDİR?

       Büyükbaş hayvan gübresi ve tüm evsel yiyecek atıklarının kırmızı Kaliforniya solucanı olarak da bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia fetida cinsi solucanların sindirim siteminde yer alan “Sölom” sıvısı ile birleşerek geçmesi sonucu elde ettiğimiz yüksek kalitede %100 Organik Doğal gübredir. Solucan Gübresine literatürde Vermicompost, solucan gübresi üretim biçimine de Vermicomposting denir.

  Bitki besleme ve toprak düzenleyicilik özelliği ile Bu gübre ortalama 40 yıldır ABD ve birçok Avrupa ülkesindeki tarımsal işletmeler tarafından kullanılmakta, binlerce tesiste üretilmektedir. Ülkemizde henüz birkaç senedir tanımasına rağmen birçok ülkede altın değerindedir. 

   Solucanlar, toprak altında hayatlarını sürdürürken, maruz kaldıkları patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır. Solucanların dışkılarından elde edilen Organik Solucan Gübresi de, sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir.

      Solucanlar sindirme sistemleri içinde sentezledikleri antibiyotik nitelikli yapılar, aminoasit ve vitaminleri dışkılarına karıştırarak meydana gelen gübrenin biyolojik etkisini arttırırlar. Bu şekilde solucan gübresi ile beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişimleri olumlu yönde artış sağlar. Bahsi geçen bu biyolojik stimulatörler, diğer hayvansal gübrelere oranla 100 kat fazladır. Aynı zamanda kimyasal gübrelerde de hiç bulunmamaktadır.

     Solucan Gübresi koyu renkli ve kokusuzdur. Her türlü bitki için kullanıma uygundur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, vitaminler, aminoasitler, toprak antibiyotikleri, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır. Ayrıca içeriğinde ki yararlı bakteriler sayesinde toprağın mikro fauna ve mikro florasına canlılık kazandırmaktadır. Muhteviyatındaki fülsik asit ve humik asit bitki beslemesi için son derece gerekli olan önemli maddelerdendir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret3876
Tarımdan Haber
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 12°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.90123.9168
Euro4.80694.8261